ירידת ערך

ירידת ערך

גילית שמגדל מגורים עומד לקום מול החלון שלך.

כלומר, וועדות התכנון עומדת לאשר תכנית בנייה, העשויה לפגוע באיכות החיים או בשווי הנכס שלך.
החלטת לנהל מאבק.כמה זה יעלה לך.האם בכלל כדאי לצאת למאבק. איך להמנע מטעויות נפוצות.

השמאית מלכה דור, אשר העניקה ייעוץ מקצועי לוועדות מקומיות במחוז מרכז וליוותה מאבקים לעצירת תכניות בנייה קטנות וגדולות. "אין נוסחאות פלא להתמודדות עם חשש לפגיעה בנכס שלך", אומרת דור, "עם זאת, הנסיון מלמד שרצוי להמנע מטעויות נפוצות, בייחוד בשלבים הראשונים של קבלת ההחלטה".

10 כללי הזהב המקוריים של חברת "דור שמאים":

  1. בדקו האם הוועדה פרסמה הודעה בדבר הכנת תכנית.
  2. גשו בעצמכם לוועדת התכנון בימים ובשעות הקבלה הנכונות (!) ובקשו את מסמכי התכנית. ברשותכם כוח רב כל עוד ניתן להתנגד לתכנית. לא בטוח שמסמכי התכנית יהיו ברורים דיים וזוהי נקודה חשובה בה רצוי להסתייע באיש מקצוע. אנשי המקצוע המומלצים להסתייעות בשלב זה ובהמשך, הם עורך דין העוסק בתחום הנדל"ן, או שמאי מקרקעין. בכל מקרה, תמיד ולעולם, אל תפסיקו לסמוך על החושים שלכם.
  3. אם למרות התנגדותכם התכנית אושרה. זהו שלב בו תוכלו לתבוע פיצויים בגין ירידת ערך.
  4. זכרו, ירידת ערך אפשר לתבוע רק בפרק זמן של שלוש שנים מיום אישור התכנית!
  5. בדקו, רצוי בעזרת אנשי מקצוע, אבל אפשר גם לבד באינטרנט – מה "רוח הפסיקה" במקרים מסוג זה. האווירה הקיימת בוועדות תכנון ובבתי משפט, מלמדת לא מעט על סיכויי ההצלחה.
  6. בדיקה חשובה: האם שמאי יוכל להוכיח ירידת ערך – תנאי חיוני לקבלת החלטה בוועדות הערר.
  7. בהנחה שרוח הפסיקה אכן לטובתכם, גייסו למטרתכם שמאי ועורך דין, בעבודת צוות, שיתכננו עבורכם את המשך המהלכים. אל תפעלו ללא ליווי של אנשי מקצוע.
  8. אם ניתן, גייסו בשיחות פנים אל פנים ובאמצעות הטלפון, שכנים רבים ככל האפשר, על מנת להפחית את הנטל הכספי.
  9. אל תמהרו להסתכסך עם הגורם שכנגדו הנכם מעוניינים לפעול. במקרים רבים, רצוי להגיע להבנות ולפשרות, במקום להמר על החלטה ערטילאית של עדות הערר.
  10. חשיפה בתקשורת: לעתים תורמת, לעתים מזיקה, למרות שנדמה ששיחה עם עיתונאי עשויה לפתור את חששכם. חשבו על ההשלכות של פרסומים, שלרוב מעצימים את הסוגיה.